Na czym polega psychoterapia?
Psychoterapia to forma leczenia, w której podstawowym narzędziem terapeutycznym jest zrozumienie i relacja z terapeutą
Głęboko wierzę, że psychoterapia może wiele zmienić i dać szansę na pełniejsze życie.
Dzięki odkrywaniu sensu kryjącego się w cierpieniu, psychoterapia poszerza świadomość i uczy lepszego radzenia sobie z trudnymi sytuacjami tak, że można przeżywać różne emocje bez konieczności odcinania się od nich ani bez poczucia, że one panują nad Tobą.

Jak wygląda praca ze mną?
Najpierw zapraszam Cię na wstępne konsultacje. Zwykle jest to jedno do trzech spotkań, które mają na celu określenie natury Twoich problemów i dobranie odpowiedniej formy pomocy. Zadaję wówczas pytania dotyczące Twoich aktualnych trudności, a także zbieram wywiad na temat Twojej historii. Jest to też okazja do wzajemnego poznania się. Jeśli są do tego wskazania, decydujemy się na terapię lub pomoc krótkoterminową. Na trzecim spotkaniu ustalamy tzw. kontrakt terapeutyczny, który określa formalne zasady terapii. Wspólnie ustalamy także cele terapii, uwzględniając Twoją diagnozę, potrzeby, możliwości i ograniczenia.
Pracuję w nurcie psychodynamicznym. Ten rodzaj terapii polega na badaniu dynamiki wewnętrznych przeżyć (myśli i uczuć) pojawiających się w codziennych sytuacjach i Twoich relacjach z ludźmi, także w relacji terapeutycznej. Odkrywamy to, co do tej pory było nieświadome i dzięki temu możesz poczuć większą swobodę i wolność w odczuwaniu i działaniu. Podejście psychodynamiczne opiera się na psychoanalizie, ale uwzględnia najnowsze trendy, odkrycia i badania z zakresu psychoterapii.
Ostatnio przeprowadzono wiele badań, które wykazują, że psychoterapia psychodynamiczna jest skuteczna w leczeniu nerwic, depresji, zaburzeń osobowości, zaburzeń odżywiania, a także uogólnionych problemów życiowych (w pracy czy w relacjach). Przeciwskazaniem do takiej terapii jest czynne uzależnienie lub aktywne zaburzenia psychotyczne.
W mojej pracy terapeutycznej ważne są trzy elementy:

ZROZUMIENIE (WGLĄD)
W terapii pracujemy wspólnie nad odkryciem tego, co dzieje się głęboko w Tobie – szukamy brakujących połączeń i znaczeń. Nawet najbardziej niezrozumiałe symptomy i zachowania coś nam mówią, mają głęboki sens psychiczny.
Najczęściej objawy i problemy emocjonalne powstają w wyniku działania nieświadomych wzorców myślenia i odczuwania, mających swe źródło w przeszłości. Jeśli pytasz siebie: „Dlaczego tak się czuję?” „Dlaczego wciąż to robię?” – to ta terapia jest dla Ciebie.
W terapii staramy się zrozumieć, gdzie leży źródło Twoich problemów, jakie znaczenie kryje się w relacjach, które tworzysz i wzorcach, które powtarzasz. Badamy emocje i myśli z przeszłości, ale także te pojawiające się tu i teraz, w relacji terapeutycznej i innych ważnych dla Ciebie interakcjach. Zachęcam Cię do swobodnego dzielenia się myślami i skojarzeniami, szczególnie tymi najbardziej osobistymi, skrywanymi w codziennym życiu.
Akceptacja
Akceptacja wynika ze zrozumienia. Dotyczy Ciebie i Twojej własnej historii. W terapii uczysz się uznawać myśli, uczucia i potrzeby, które wcześniej odrzucałeś/aś.
Masz szansę dowiedzieć się, kim jesteś, zaczynasz traktować siebie z większą troską, nabierasz pewności siebie. Budujesz prawdziwe poczucie własnej wartości, pochodzące z twojego wnętrza, zmniejsza się przymus perfekcjonizmu i potrzeba ciągłego szukania akceptacji i potwierdzenia w świecie zewnętrznym.
Obserwujesz zmiany w relacjach, ponieważ widzisz i akceptujesz ludzi wokół takimi, jakimi są i lepiej ich rozumiesz. Uczysz się dawać i przyjmować miłość, wdzięczność, uznanie.


ZMIANA
Efekty psychoterapii są wypadkową współpracy z terapeutą i samodzielnej pracy nad sobą. Aby się pojawiły konieczne jest autentyczne, długotrwałe zaangażowanie i gotowość do głębokiej, momentami trudnej pracy.
Zmiana w psychoterapii to poczucie większego wpływu na własne życie, a co za tym idzie większej odpowiedzialności za to, co w tym życiu się wydarza. Zmniejsza się sztywność osobowości i łatwiej adaptujemy się do różnych życiowych sytuacji.
Zmiany w terapii nie zawsze są oczywiste i nie zawsze szybkie. Mogą zachodzić w trakcie terapii, ale też dużo później, po jej zakończeniu. To tak, jakby został wprawiony w ruch potężny proces, który będzie Cię wspierał w Twojej życiowej podróży przez wiele następnych lat.
Wszystkie opisane procesy zachodzą w pełnej zaufania i bezpiecznej relacji z terapeutą – to jest baza całej terapeutycznej pracy i najistotniejszy czynnik leczący. Dzięki niej możliwe jest „korekcyjne doświadczenie emocjonalne”, które warunkuje trwałość zmian.
Zapraszam na spotkanie
Zadzwoń lub napisz aby umówić się na wizytę.
tel. 791 985 377